Jak ulokować dobrze pieniądze

Wiele osób zastanawia się jak ulokować dobrze pieniądze. Interesujące jest to, że dla każdej osoby „dobre” ulokowanie pieniędzy może oznaczać coś innego. Dla jednych będzie to bezpieczne lokowanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym czy lokacie, a dla innej osoby ulokowanie ich w inwestycjach zagrożonych większym ryzykiem jak np. fundusze inwestycyjne czy akcje giełdowe.

Jak dobrze ulokować pieniądze? Inwestowanie jest nie tylko dla bogatych. Prawie każdy może poświęcić przynajmniej choć trochę pieniędzy na inwestycje i zakończyć je z większą ilością pieniędzy niż przed jej rozpoczęciem. Jeśli masz na przykład kilka tysięcy złotych lub nawet kilkaset, których w tej chwili nie potrzebujesz, możesz sprawić, by zaczęły na Ciebie pracować. W tym wpisie zakłada się, że szukasz rozwiązań jak pomnożyć swoje pieniądze w czasie i jesteś gotowy podjąć pewne ryzyko, nie tylko oszczędzając pieniądze bez ryzyka, na wspomnianym koncie oszczędnościowym czy lokacie. Gdy zdecydujesz się już jak ulokować dobrze pieniądze to przy inwestowaniu rozważ posiadanie już wcześniej ustalonego funduszu kryzysowego, czyli wystarczająco dużych pieniędzy, poza tymi przeznaczonymi na inwestycje, by być w stanie pokryć swoje koszty utrzymania przez osiem miesięcy, jeśli Twoje stałe dochody nagle znikną. Istotne też jest, by nie posiadać wysokiej stopy procentowej zadłużenia, np. na karcie kredytowej.

jak ulokować dobrze pieniądze swojeJeśli nie lubisz ryzyka przy lokowaniu pieniędzy rozważ inwestowanie w depozyty bankowe, popularnie zwane lokatami. Lokaty przeznaczone są dla osób, którym nie przeszkadza pozostawienie swoich pieniędzy na określony okres czasu w zamian za zysk o stałej stopie procentowej. Lokata może trwać, najczęściej od miesiąca do dwóch lat, choć istnieją też lokaty jednodniowe. Ogólnie rzecz biorąc, im zainwestujesz więcej pieniędzy w lokatę, tym otrzymasz wyższą stopę procentową. Rzuć okiem na najlepiej oprocentowane lokaty, aby wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada. Powiedzmy, że chcesz zainwestować 3000 złotych, a wiesz, że nie będziesz potrzebował tych pieniędzy w przyszłym roku. Kupujesz na jeden rok lokatę o stawce 5,5%. Pod koniec roku, bank oddaje Ci Twoje 3000 złotych plus odsetki, które wyniosą 165 złotych.

Z kolei jeśli interesuje Cię jak ulokować dobrze pieniądze i nie boisz się ryzyka możesz skusić się na kupno funduszy inwestycyjnych czy akcji spółek giełdowych. Wiele osób za dość bezpieczne uważa również inwestycje w szlachetne kruszce (złoto, srebro) i surowce. Podobnie ma się rzecz z lokowaniem pieniędzy w nieruchomości i ziemię. W tym przypadku trzeba jednak najpierw uzbroić się w szerszą wiedzę na temat inwestowania w takich dziedzinach.

Jak zainwestować dobrze pieniądze, aby nie żałować?

Należy pamiętać, że pieniądze, które inwestujesz powinny być przeznaczane tylko na ten cel i nic więcej. Zainwestowane pieniądze mogą bowiem nie być łatwo dostępne, kiedy będziesz ich potrzebował. Od tego jest Twój fundusz kryzysowy. Wiedz, że zawsze jest szansa, ale wyłącznie w przypadku inwestycji ryzykownych o wysokiej stopie zwrotu, że większą lub mniejszą część pieniędzy możesz stracić.

Related posts: